tr en
BLOG

Dondurulmuş Gıdaların Raf Ömrü

Gıdaların dondurulmuş hale getirilmesi, besin içerisindeki suyu buz kristalleri haline getirerek, gıdanın fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik yönden bozulmasını önleyerek, uzun süre dayanıklı, sağlıklı, taze ve kaliteli olarak kalmasını sağlayan önemli bir muhafaza yöntemidir.
Etiketler
Devamını Oku

Dondurulmuş Ürünlerin Kullanım Kolaylıkları

Shonti gıda sektöründe hizmet veren işletmelere, bünyesinde ürettiği geniş kategorideki birçok ürünü dondurulmuş gıda formu ile ulaştırıyor.
Etiketler
Devamını Oku

Dondurulmuş Gıda Kullanmanın Faydaları

Ev yaşantısında günlük koşulları bir hayli kolaylaştıran dondurulmuş gıdala kullanmanın faydaları bir hayli fazla evet. Bu faydaları ve kolaylıkları bir de işletmeleriniz için düşünün. Yine zamandan tasarruf, uğraşa gereksinim yok, hızlı servis gibi kolaylıklar sıralanır gider.
Devamını Oku

Dondurulmuş Gıda Sektörü

Günümüzde kolay ve değişik şekillerde hazırlanabilen, mevsim dışı olmasına rağmen doğal özelliklerini tazesine en yakın şekilde koruyan dondurulmuş gıdaların tüketimi artmakta ve kendisine bir dondurulmuş gıda sektörü yaratmaktadır.
Devamını Oku

Dondurulmuş Ürünlerin Çözdürülmesi

Hayatlarımızı kolaylaştıran, pratikleştiren, zamandan tasarruf ettirirken besin değerini de koruyan dondurulmuş gıda çözdürülmesi zaman zaman dikkat isteyen durumlardan bir tanesidir.
Devamını Oku

Dondurulmuş Gıdalar Nasıl Hazırlanır?

Her zaman taze tüketimin ne kadar önemli olduğu vurgulanıyor. Ancak bilinmelidir ki, kendi sezonunda olmayan yiyecekleri alıp yapmak, kendi zamanlarında saklamaktan kötü.
Devamını Oku

Dondurulmuş Gıda mı Konserve Ürünler mi?

Dondurulmuş gıdalar, mevsiminde hasat edildiği ve anında, ilk günkü tazeliğinde, dondurulduğu için vitamin ve mineraller açısından çok zengindirler. Katkı maddesi ve hiçbir koruyucu madde içermezler.
Devamını Oku

Dondurulmuş Gıdaların Çözündürülmesinde Dikkat Edilecekler

Dondurulmuş gıdalar dondurulmuş forma getirilirken sağlık, hijyen ve kalite açısından dikkat edilmesi gereken hususları olduğu gibi dondurulmuş gıdaların çözündürülmesinde dikkat edilecekler de vardır. Bunlardan bazıları;
Etiketler
Devamını Oku

Dondurulmuş Gıdaların Dezavantajları

Her durumun avantajlarının sıralandığı gibi dezavantajlarını da belirtmek gerekir. Öyle ki, dondurulmuş gıdaların da avantajları olduğu kadar, dezavantajları da mümkün.
Etiketler
Devamını Oku

Dondurulmuş Olarak Satılan Gıdalar

Sebzeler: Biber, fasulye, kabak, patates, soğan, patlıcan, domates, brokoli, karnabahar, ıspanak, mantar, pırasa, bezelye, bamya, brüksel lahanası bunlardan bazılarıdır.
Etiketler
Devamını Oku

Dondurulmuş Ürünlerin Kullanım Kolaylıkları

Normal yollar ile hazırlanmış bir ürünün içersine bozulmasını engellemek ve raf ömrünü uzatmak için bir çok katkı maddesi ilave edilmektedir; fakat dondurulmuş ürünler hazırlanırken sıcaklıkları -40 derecelere kadar düşürüldüğü için herhangi bir mikrobiyel faaliyetin gerçekleşmesi mümkün değildir.
Etiketler
Devamını Oku

SHONTİ CNR EXPO FOOD FUARINDA

Gıda sektöründe önemli yere sahip olan firma Shonti Kitchen,Sektörün kalbinin attığı CNR EXPO Fuarında!
Etiketler
Devamını Oku