tr en

Dondurulmuş Gıda mı Konserve Ürünler mi?

Dondurulmuş Gıda mı Konserve Ürünler mi?

Dondurulmuş gıdalar, mevsiminde hasat edildiği ve anında, ilk günkü tazeliğinde, dondurulduğu için vitamin ve mineraller açısından çok zengindirler. Katkı maddesi ve hiçbir koruyucu madde içermezler.


İş temposu, yoğun mesailer, trafik, ev işleri, çocuklar, günlük yaşam koşturmacaları derken sebzeleri, meyveleri ve birçok gıdayı taze ve anında pişirme imkanımız olmayabiliyor. Bu hızlı yaşam sirkülasyonunun arasında özellikle sebzelere hayatımızda yeteri kadar yer veremiyoruz. Ayıklaması, yıkaması, suda bekletmesi uzun iş geliyor ve gözümüzde büyüyor, sonuç olarak evimizde az tüketiliyor. Sonrasında da çoluk çocuk herkes sebzeden uzaklaşıyor. Üstelik tam tersi olması gerekirken, sebzeler bu kadar faydalıyken.
Sebze gibi diğer akla gelebilecek her besinde dondurulmuş gıda mı daha iyi, yoksa konserve ürünler mi sorusu gündeme geliyor.
 
Şimdi zamansızlıkla boğuşulan günümüzde dondurulmuş gıda mı konserve ürünler mi daha pratik, dondurulmuş gıda mı konserve ürünler mi daha sağlıklı konularını tartışmaya açıyoruz.
 
 
Önce konserveden başlayalım.
Konservelenmiş ürünlerin vitamin ve antioksidan seviyesi, dondurulmuş sebzelere oranla daha düşüktür. Konservelenmiş ürünlerde eğer taze ürünlerdeki besin değerini, faydasını alacağınızı düşünüyorsanız, yanılırsınız.  Zira konserve ürünler için genellikle katkı maddesi dahil edilmektedir.
 
Peki ya dondurulmuş gıdalar nasıl derseniz? Dondurulmuş gıdalar, mevsiminde hasat edildiği ve anında, ilk günkü tazeliğinde, dondurulduğu için vitamin ve mineraller açısından çok zengindirler. Katkı maddesi ve hiçbir koruyucu madde içermezler. (konservelerde genelde böyle olmuyor) Ayıklanmış, temizlenmiş olduklarından ayrıca çok pratiktirler. Buzluğunuzda saklandıkları için de mutfağınızda az yer kaplarlar.
 
Dondurulmuş gıda mı konserve ürünler mi diye soranlara cevap bu halde kesinlikle dondurulmuş gıdalardır.