tr en

Dondurulmuş Gıdalar Nasıl Hazırlanır?

Dondurulmuş Gıdalar Nasıl Hazırlanır?

Her zaman taze tüketimin ne kadar önemli olduğu vurgulanıyor. Ancak bilinmelidir ki, kendi sezonunda olmayan yiyecekleri alıp yapmak, kendi zamanlarında saklamaktan kötü.


Her zaman taze tüketimin ne kadar önemli olduğu vurgulanıyor. Ancak bilinmelidir ki, kendi sezonunda olmayan yiyecekleri alıp yapmak, kendi zamanlarında saklamaktan kötü. Yani, en taze halini bulamadığımız gıdaların, taze kalmasını sağladığımız o halini tüketmek daha yararlı.
Bu nedenledir ki, yüzyıllardır insanlar yiyecekleri saklamanın farklı yollarını bulmaya çalışıyorlar. Sizi bu araştırmadan kurtarmak adına, hem yaz hem de kış için hazırlık yapabileceğiniz şekilde dondurulmuş gıdalar nasıl hazırlanır hususu ele alacağız.
Sebze, meyveleri ve tüm gıdaları dondurup dolaba atmadan önce bilmemiz gereken ana prensipleri ise hemen belirtiyoruz.
Dondurulmuş gıdalar nasıl hazırlanır sorusu karşılığında neredeyse tüm sebzeler için geçerli olan 6 temel adım var. Bunları sırayla yaptığınızda en az ilk günkü kadar taze sebzeler elde etmeniz mümkün. Böylece dondurduğunuz sebzeler çok daha iyi bir şekilde korunmuş oluyor.
- Her zaman en tazesini seçin: Seçtiğiniz sebzeler ne kadar sezonundaysa o kadar iyi dondurulmuş sebzeler elde edersiniz. Aksi halde bezelyeyi mevsimi dışında, kışın dondurmaya çalışmanızın hiçbir mantığı olmayacaktır. Tazelikten eser olmayan bir dondurma sağlayacağınız için gıdalarınızı mevsimi dışında canınız her istediğinde tüketmek için mevsiminde dondurmanız en sağlıklısıdır.
- Çok iyi yıkayın: Satın aldığınız her bir gıdayı dondurmadan önce çok iyi şekilde yıkayın. Gerekirse 1 yemek kaşığı sirke koyduğunuz bir leğende bol suda bekletin ve böylece tüm topraklarından ya da üzerindeki ilaçlardan kurtulmasını sağlayın.
- Donduracağınız yiyecekleri çok az haşlayın: Yemek kıvamına gelmiş bir sebzeyi saklayabilmek neredeyse imkansız olacaktır. Bu nedenle çok kısa sürede haşlamanız gerekmekte.
- Haşlama işleminden hemen sonra şoklayın: Şoklama işlemi yani buzlu bir tencerenin içine hızlıca yerleştireceğiniz sebzelerin pişme işlemi sona erecektir. Soğuk suyun ve buzun sebzeleri dirileştirme işlemi olarak da adlandırılabilir.
- Çok iyi bir şekilde kurutun: Bozulmaların ve buzlanmaların yaşanmaması için haşladığınız ve şokladığınız sebzeleri çok iyi bir şekilde kurutmanız gereklidir. Aynı zamanda bakteri üreme ihtimalini de engellemiş olursunuz.
- Havasız şekilde paketleyin: Donduracağınız gıdaları tüm işlemlerden geçirdikten sonra - koyduğunuz poşetlerin daima havasını alın. Bunu da kapamadan önce poşeti bastırarak yapabilirsiniz. Tıpkı mutfak poşetlerini sıkarak söndürmek gibi.