tr en

Dondurulmuş Gıdaların Dezavantajları

Dondurulmuş Gıdaların Dezavantajları

Her durumun avantajlarının sıralandığı gibi dezavantajlarını da belirtmek gerekir. Öyle ki, dondurulmuş gıdaların da avantajları olduğu kadar, dezavantajları da mümkün.


Her durumun avantajlarının sıralandığı gibi dezavantajlarını da belirtmek gerekir. Öyle ki, dondurulmuş gıdaların da avantajları olduğu kadar, dezavantajları da mümkün. Fakat, dondurulmuş gıdaların dezavantajı öyle ürkülecek cinsten değil, yalnızca dikkat edilse yeterli olacak şekildedir.
- Dondurulmuş gıda çözündürülürse tekrar dondurulmaz. Dondurulmuş gıdalar hemen işlenmeli ya da tüketilmelidir.
Dondurulmuş ürünlerde tekstürel değişimler daha çok nişasta ve pektinle ilgili bulunmaktadır. Nişasta-su jeli donmaya karşı çok duyarlı olup, su donarak jelden ayrılır. Çözülme sonu gıda maddesinin eski formunun kazanabilmesi için, nişasta, protein ve benzer moleküllerin kaybettiği suyu, buzun erimesiyle geri kazanması gerekmektedir. Halbuki donma sırasında elektrolitlerin konsantre olması nedeniyle hidrofil kolloidler, suyu reabsorbsiyon kabiliyetini kaybederler. Bu nedenle donmuş ürünler adeta bayatlamış gibi bir özellik kazanır. Bilimsel açıklamaları ile sunduğumuz dondurulmuş gıdaların dezavantajlarından en bilineni budur.
Shonti dondurulmuş ürünleri zaten çıkarılıp yeniden dondurulacak formatta değildir. Müşterilerinizin sayısı kadar dondurucunuzdan çıkaracağınız örneğin bir dondurulmuş shonti böreğiniz ya da dondurulmuş kızarmış dondurmayı adedince çıkarıp, pişirip, servis edebilirsiniz.
Siz evinizde meyve ve sebzeleri dondurarak muhafaza etmek istiyorsanız, muhafaza işleminden önce, haşlama yapmanız gerekecek. Haşlanmazsa sebze dokusu yumuşamasına, besin maddeleri kaybına, doğal renk ve aroma kaybına, enerjinin harcamasına neden olur. Buda dolaylı olarak dondurmanın dezavantajıdır.
Sebzeler de taze haldeki sert ve sıkı yapılarını kaybetmekte dondurma işlemi ile soluk bir görünüş almaktadır. Bu yanıltıcı bir durum oluşturulabilir fakat, besin değerinde, sağlık koşullarında hiçbir olumsuzluk belirtmez.
Donmuş yapıda buz çözündürme işlemi uygulandığında parçalanan hücre zarlarından hücre suyu dışarı çıkarak kalite kaybına ve tekstür zararlanmasına neden olmaktadır.
Tatlandırılmış meyve suları da dondurulup uzun süre depolandığında şeker kristalleri oluşabilmektedir. Bu kristaller buz çözündürme işleminden sonra da çözünmemektedir
Don yanığı ile üründe beyazlanmalar ya da sararmalar veya ürünün kenarlarında süngerimsiler görülebilmektedir.
 
Etiketler