tr en

Dondurulmuş Gıdaların Raf Ömrü

Dondurulmuş Gıdaların Raf Ömrü

Gıdaların dondurulmuş hale getirilmesi, besin içerisindeki suyu buz kristalleri haline getirerek, gıdanın fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik yönden bozulmasını önleyerek, uzun süre dayanıklı, sağlıklı, taze ve kaliteli olarak kalmasını sağlayan önemli bir muhafaza yöntemidir.


 
Gıdaların dondurulma işlemlerinde, su miktarı, mikroorganizmalar önemli rol oynar. Dondurmanın temel ilkesi; düşük sıcaklık derecelerinde gıdalarda bulunan mikroorganizmaların çoğalma ve faaliyetlerin kesin olarak durdurulmasına, biyokimyasal ve kimyasal reaksiyonların olabildiğince yavaşlatılması esasına dayanır. 
 
Gerek gıda zehirlenmesine neden olan mikroorganizmaların, gerekse psikrofilik mikroorganizmaların faaliyetleri -10ºC' nin altında kesinlikle durmaktadır. Şu halde gıdaların dondurarak muhafazası mikrobiyolojik bozulmanın önlenmesi açısından uygulanabilecek en yüksek sıcaklık derecesi -10ºC' dir. Dondurulan gıdanın merkez noktasından yüzeye olan uzaklığı, bu merkezin sıcaklık derecesinin 0°C’den -15°C’ye düşmesi için geçen süreye oranıdır. Donma hızı; aşırı hızlı, çok hızlı, hızlı, yavaş, çok yavaş dondurma olmak üzere sınıflandırılmaktadırlar. Bu durumlara göre, dondurulmuş gıdaların raf ömrü -18 derecelik derin dondurucuda, son kullanma tarihine kadar güvenle sağlanabilir.
Gıdaları dondurarak saklamak çok doğal bir yöntemdir ve bu esnada hiçbir katkı maddesi kullanmaya ihtiyaç yoktur. Gıdalar IQF yöntemi ile -40 derecede şoklanarak donduruldukları ve -18 derecede saklandıkları için ürünün çürümesine neden olan mikroorganizmaların üremesi ve mikro organizmaların ürünleri bozması mümkün değildir. Tabi soğuk zinciri kırılmadığı sürece…
 
Dondurulmuş gıdaların tüketimi ve muhafaza, taze ürünlere kıyasla hijyen ve besin değeri açısından daha sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü; dondurulmuş gıda üretiminde, sebze ve meyveler hasat edildikten sonra en kısa sürede, ileri teknoloji ile besin değerlerinde en az kayıp olacak şekilde dondurulur fakat pazarda ve manavda satılan gıdalar müşteriye ulaşana kadar beklediği için, besin değerlerinde önemli ölçüde kayıplar meydana gelebilmektedir.
 
Dondurulmuş gıdalar, türüne göre son kullanma tarihleri değişkenlik gösterir. Bu tarihleri dikkate alarak, -18°’deki derin dondurucunuzda son kullanma tarihine kadar tüm dondurmuş olduğunuz gıdaların tazeliğini koruyabilirsiniz.
 
Tüm bu noktalar dikkate alındığında dondurulmuş gıdaların raf ömrü uzatılabilmekte ve gönül rahatlığı ile tüketilebilmektedir. Shonti siz değerli tüketicilerine sağladığı dondurulmuş gıdaları raf ömrü en uzun vadede muhafaza edilecek şekilde, titizlikle üretiyor.
 
Etiketler