tr en

Dondurulmuş Ürünlerin Kullanım Kolaylıkları

Dondurulmuş Ürünlerin Kullanım Kolaylıkları

Shonti gıda sektöründe hizmet veren işletmelere, bünyesinde ürettiği geniş kategorideki birçok ürünü dondurulmuş gıda formu ile ulaştırıyor.


Çalışma saatleri, mesailer, trafik, iş yoğunluğu ve stres gibi pek çok etken günlük hayatın büyük bir kısmını kapsadığından, insanların kendilerine ayırabilecekleri zamanlar oldukça kısıtlanmıştır. Bu da hayatın her alanında hızlı ve kolay çözümleri aranmasına sebep olmaktadır.
Günümüzde yaşanan ekonomik ve teknolojik gelişmeler ile birlikte, tüm tüketim alışkanlıkları hızla değişmekte, özellikle gıda üretim ve tüketiminde hızlı ve pratik çözümler tercih edilmektedir.
Gıdalarda kolay ve değişik şekillerde hazırlanabilen, mevsim dışı olsa bile, doğal özelliklerini tazesine en yakın şekilde koruyan, uzun ömürlü ve lezzetli seçenekler sunabilmesi sayesinde, dondurulmuş gıdaların tüketimi artmaktadır.
Dondurulmuş gıdalar yalnızca ev yaşamında günlük hayatı kolaylaştırmıyor. Shonti gıda sektöründe hizmet veren işletmelere, bünyesinde ürettiği geniş kategorideki birçok ürünü dondurulmuş gıda formu ile ulaştırıyor. İşletmesinde yemek yapımı hizmeti veremeyen iş yerleri, Shonti nin bu hizmeti sayesinde müşterilerine hizmetini yine en taze şekilde yapabiliyor.
Farklı yöntemler ile üretilen gıdalar market raflarındaki yerlerini alırken, kullanım kolaylığı sağlayan bu gıdaları alan tüketiciye kalan, basitçe ısıtıp servis yapmaktır.
Hazır gıda üretiminde birçok farklı yöntem mevcut olmakla birlikte, tüketicinin en çok tercih ettiği ürünler dondurulmuş gıda ürünleridir. Dondurulmuş gıdaların tek avantajı pratik olmaları değildir. Normal yollar ile hazırlanmış bir ürünün içersine bozulmasını engellemek ve raf ömrünü uzatmak için bir çok katkı maddesi ilave edilmektedir; fakat dondurulmuş ürünler hazırlanırken sıcaklıkları -40 derecelere kadar düşürüldüğü için herhangi bir mikrobiyel faaliyetin gerçekleşmesi mümkün değildir. Bu nedenle katkı maddelerinin kullanımına ihtiyaç yoktur ve gıda maddeleri dondurma yöntemi ile işlendiğinde, raf ömrü uzun her mevsim tüketilme imkanı olan, belli bir standartta ve kolay hazırlanabilen ürünlere dönüşmektedir. Temizlenmesi, ayıklanması, kesilmesi ve şekil verilmesi önceden yapılarak hazır olarak paketlendiği için zaman kayıplarını da ortadan kaldırır.
Dondurulmuş gıdaların bir diğer avantajlarından birisi, % 100 oranında tüketime hazır olmalarıdır. Sap, çekirdek, kabuk vs önceden ayıklandığı için, dondurulmuş ürünlerin sadece yenilebilir kısmı ürün paketine girer.
Özellikle besin tüketimine dikkat eden kişilerin aradığı bir özellik olan net etiket bilgileri, donuk gıdalar üzerinde mevcuttu. Ürün ambalajlarında, ürünün içerdiği maddeleri, besin değerini ve kullanım bilgileri tam ve net olarak görülebilir. Dondurulmuş gıdalardan faydalanan kesim sadece yoğun çalışan insanlar da değildir. Uzun raf ömrü ve pratik kullanımı sayesinde hizmet sektöründe yer alan pek çok otel ve restoran da dondurulmuş gıdalardan faydalanmaktadır.
Shonti işte bu noktada, birçok gıda alanında yardımcınız.
Etiketler